Град нуди 10.000 долари само за да се преселите во него

Како дел од новата инвестиција Талса Оклахома  нуди 10 илјади долари, но и многу други бенифиции на сите оние кои одлучат да се преселат во овој град поради работа во наредните денови.

 

Проектот носи назив „Tulsa Remote”, а го основила фондацијата на семејството Џорџ Кајзер со намера во градот да доведат претприемачи кои се заинтересирани додатно да ја развиваат својата работа во овој град.

 

Секој кој ќе одлучи да се пресели во Талса ќе добие 10.000 долари во годината, прво 2.500 долари за трошоци за надомест, и по 500 долари месечно до последните 1.500 долари на крајот на 12-тиот месец.

 

Тие кои ќе поминат на конкурсот ќе живеат во нов опремен стан со 33 отсто попуст на комуналиите.

 

Градот има близу половина милион жители, а се развил во 1800 тите на полето на енергијата. Низ него тече реката Арканзас, а регионот е познат како зелена земја, окружен со планини од две страни.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи