Оливер Спасовски е најплатениот министер во Владата – дури и премиерот Заев има пониска плата

Како дел од заложбите на Владата на Република Македонија за поголема дигитална транспарентност, објавени се висините на платите на Претседателот на Владата на Република Македонија, замениците на Претседателот на Владата на Република Македонија и на министрите во Владата на Република Македонија.

 

Од објавените податоци може да се забележи дека министерот Оливер Спасовски има повисока плата од претседателот на Владата на Македонија, или 92.299 денари. За разлика од него, премиерот Заев зема 88.161 денари, вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев 80.206 денари, а министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, 79.150 денари.

 

Погледнете колку изнесуваат платите на премиерот Заев, како и сите министри.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.