Оливер Спасовски е најплатениот министер во Владата – дури и премиерот Заев има пониска плата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Како дел од заложбите на Владата на Република Македонија за поголема дигитална транспарентност, објавени се висините на платите на Претседателот на Владата на Република Македонија, замениците на Претседателот на Владата на Република Македонија и на министрите во Владата на Република Македонија.

 

Од објавените податоци може да се забележи дека министерот Оливер Спасовски има повисока плата од претседателот на Владата на Македонија, или 92.299 денари. За разлика од него, премиерот Заев зема 88.161 денари, вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев 80.206 денари, а министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, 79.150 денари.

 

Погледнете колку изнесуваат платите на премиерот Заев, како и сите министри.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи