Кина гради грандиозен резерват за панди од 1.5 милијарди долари

Кина наскоро ќе добие резерват за панди во југозападната провинција Сечуан кој ќе биде двојно поголем од американскиот Национален парк Јелоустоун.

 

Проектот чини вкупно 1,5 милијарди долари, и има за цел зачувување на пандите, кои се загрозен животински вид.

 

Местото е одлична можност и за развој на туризмот и, воопшто, економијата во овој дел од Кина. Љубителите на овие ретки животни ќе имаат прилика да минат цел ден со нив. Проценките говорат дека годишно паркот ќе прима околу 20 милиони посетители.

 

Пандите се национално обележје на Кина. Некогаш ги имаше низ цела јужна и источна Кина, а денeс ги има сѐ помалку.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи