Кина гради грандиозен резерват за панди од 1.5 милијарди долари

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Кина наскоро ќе добие резерват за панди во југозападната провинција Сечуан кој ќе биде двојно поголем од американскиот Национален парк Јелоустоун.

 

Проектот чини вкупно 1,5 милијарди долари, и има за цел зачувување на пандите, кои се загрозен животински вид.

 

Местото е одлична можност и за развој на туризмот и, воопшто, економијата во овој дел од Кина. Љубителите на овие ретки животни ќе имаат прилика да минат цел ден со нив. Проценките говорат дека годишно паркот ќе прима околу 20 милиони посетители.

 

Пандите се национално обележје на Кина. Некогаш ги имаше низ цела јужна и источна Кина, а денeс ги има сѐ помалку.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи