Притвор за Мијалков – одбраната ќе поднесе жалба

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Одбраната на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков кој синоќа беше притворен, најави дека во текот на денов ќе поднесе жалба, бидејќи смета дека без да се повика и сослуша обвинетиот е недозволиво да му се одреди мерка притвор.

 

„Законот за кривична постапка наведува дека секое лице мора да биде повикано и сослушано и после неговата изјава да биде одредена мерка притвор“, изјави Антонио Апастолски, еден од адвокатите кои го бранат Мијалков.

 

Појасни дека Мијалков е притворен со образложение дека постои опасност за бегство. Решението за притвор е донесено по барање од обвинителите на СЈО.

 

Поранешниот директор на УБК синоќа беше спроведен од хотелот „Мериот“ во центарот на Скопје во затворот во Шутка, а неговите адвокати најавија дека ќе го искористат правото на жалба. Посочија дека неговото приведување е незаконско и најавија жалби до Апелацискиот суд.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи