ВИДЕО – Во недела Прилеп ќе биде домаќин на првиот меѓународен атлетски полумаратон

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Со организацијата на полумаратонот во должина од 21 километар и рекреативната трка на 5 километри, кои ќе се одржат во недела, 25 ноември низ улиците на градот, Прилеп влегува на атлетската карта на Македонија и поширокиот регион. Тоа е главната цел на организаторот на трките, Атлетско рекреативниот клуб „Лотус“ од Прилеп, кој трката која е од меѓународен карактер, ја организира во соработка со Општина Прилеп.

 

 

„Прилепскиот полумаратон се организира за прв пат и на него учество ќе земат околу 200 натпреварувачи од Македонија и државите од поранешна Југославија. Полумаратонот се трча 3 кругови по 7 километри низ улиците на Прилеп, а стартот е од пред ‘реклами’. Промотор на трката е државниот првак на Македонија во маратон, Александар Кираџиев. Од познатите имиња учество ќе земат македонскиот атлетичар Игор Јакимовски, Милош Микиќ од Црна Гора кој е еден од фаворитите на 5 километри, потоа Горан Христов, Тодор Анчев и Кристијан Наумовски“, изјави претседателот на АРК „Лотус“, Божидар Чаушоски.

 

За безбедноста на учесниците и за регулирање на сообраќајот, ќе се погрижат надлежните од Полициската станица од општа надлежност Прилеп и педесетина ученици од сообраќајната струка од СОУ „Ристе Ристески-Ричко“.

 

Почетокот на трката е закажан за 10 часот, додека медалите и признанијата на најдобрите ќе им бидат доделени во 14 часот. АРК „Лотус“ е формиран на почетокот на оваа година и неговите членови досега учествувале на петнаесетина трки, од кои повеќето се одржувале надвор од државата.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи