Изложба од Методи Исков во Прилеп

Во петок 23.11.2018 во 19.30 часот во ликовната галерија од ЦК„Марко Цепенков“ќе биде отворена изложба – инсталација „Празна галерија“ од прилепскиот уметник Методи Исков. Преку насловот на изложбата „Празна Галерија“, Исков сака да поттикне критичко – филозофски став со кој сите заедно ќе се доближат до призмата низ која се согледува денешниот поглед кон уметноста.

 

Методи Исков е роден на 24.05.1990год. во Штип. 2009 година завршува Гимназија во Прилеп, јазично-уметничко подрачје. Во 2014 год. дипломира на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, отсек вајарство, во класата на Станко Павлески.

 

Покрај индивидуалните уметнички ангажмани, важен дел од неговото работно искуство е изработката на скулптури вклучени во урбанистички план на град Скопје, учество при изработка на палета мозаици, од кои можат да се истакнат мозаиците во Црквата Св. „Константин и Елена“ – Скопје, мозаик поставен во базиликата на Св. „Благовештение“ во Назарет – Израел со ликот на Пресвета Богородица, мозаиците во Црквата Св. ”Петка” – Прилеп итн.

 

Повеќе мурали во градот Прилеп, од кои може да се истакне муралот во Градска Библиотека ‘’Борка Талески” – Прилеп’, уметничко уредување на „Етно Крушево“ и многу други. Моментално живее и работи во Прилеп и своето искуство го проширува кон графичкиот дизајн и дизајнот на ентериери.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи