Украина прогласи воена состојба – бара Русија итно да ги ослободи запленетите бродови

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Претседателот на Украина, Петро Порошенко, воведе воена состојба во државата и побара Русија итно да ги ослободи украинските бродови запленети во Црното Море, обвинувајќи ја за воена агресија.

 

Таквиот чекор следуваше по ескалацијата на тензиите, кога руската армија отвори оган и заплени три украински брода кои влегоа во руски територијални води, при што 6 украински морнари беа повредени.

 

Со неговиот потпис на одлуката на Советот за национална безбедност и одбрана мерката ќе биде во сила следните 60 дена, односно до 26 јануари 2019 година.

 

Прогласувањето воена состојба може да доведе до масовна и задолжителна воена служба, рестрикции во медиумите и јавни демонстрации и суспендирање на евентуални избори во земјата.

 

Советот за безбедност на Обединетите нации свика вонреден состанок за да се разгледа ситуацијата, со цел да се спречи ескалација на тензиите.

 

Во меѓувреме, и НАТО закажа вонреден состанок поради инцидентот.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи