Кои песни се „најопасни“ за возачите

Научниците веќе утврдиле дека постојат песни што се ,,корисни” за возачите , а има и такви кои никако не се препорачува да се слушаат додека се вози.

 

Според студијата на британскиот Moneybarn, повеќето хитови кои сите возачи сакаат да ги слушаат додека возат , се опасни. Така во студијата е наведено дека клучни фактори се ритамот и јачината на тонот. Музиката со повеќе од 120 БПМ е вистинска опасност за сообраќајот. Советуваат дека најдобро е да се смени музиката веднаш штом се вклучи некоја од ,,опасните” песни.

 

Така, меѓу најопасните е Green Day и нивниот хит ,,American idiot”, следуваат Miley Cyrus, The Killers и други. Од друга страна , околу 30 % од најпопуларните песни се сметаат за ,,сигурни” , меѓу кои апсолутен победник е Led Zeppelin и Stairway to Heaven.

 

Со студијата е потврдена и една теорија , која им е позната на сите. Гласната музика го зголемува бројот на отчукувањата на срцето и го скратува времето на реакција.

 

Топ 5 ,,најопасни” песни за возење

 

1. American Idiot – Green Day

2. Party in the U.S.A – Miley Cyrus

3. Mr. Brightside – The Killers

4. Don’t Let Me Down – The Chainsmokers

5. Born to Run – Bruce Springsteen

 

Топ 5 ,,најсигурни”  песни за возење

 

1. Stairway to Heaven – Led Zeppelin

2. Under the Bridge – Red Hot Chili Peppers

3. God’s Plan – Drake

4. Africa – Toto

5. Location – Khalid

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи