Крушево подготвено за Нова Година, исполнети речиси сите сместувачки капацитети

Крушево е подготвено за Новогодишните и Божиќни празници, а доказ за тоа е исполнетоста на сместувачките капацитети во Крушево.

 

„Се пополнуваат и последните слободни места во Крушево, а оваа година покрај одличната забава за Нова Година која ја нудат кафулињата, рестораните, пицериите и хотелите организираме и заеднички дочек на Нова Година во центарот на Крушево“, вели градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски.

 

Поголемиот број од угостителските објекти веќе ги имаат објавено своите Новогодишни понуди и се очекува истите да бидат исполнети до последно место, а што се однесува на дочекот на Нова Година на градскиот плоштад „Никола Мартиноски“, ќе настапи македонската пејачка Александра Јанева (загревање: ди џеј Хуго).

 

„Во споредба со 2017-та година оваа година до август месец Крушево го посетиле 67 отсто повеќе туристи во споредба со истиот период лани. Дополнително, оваа 2018 и наредната 2019 година организираме многу повеќе културни настани кои ќе придонесат кон зголемување на бројот на туристи“, потенцира градоначалникот Христоски.

 

Христоски исто така истакнува дека Крушево не е само во лето или во зима, туку прераснува во дестинација за цела година.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи