Светот полуде по „дијамантскиот авион“ на „Emirates“

Авиокомпанијата „Emirates Airline“ го збуни интернетот со фотографија на која еден од нејзините авиони е покријан со дијаманти.

Во објавата на Twitter со наслов „Ви го претставуваме авионот Bling’ 777“ авиокомпанијата нагласи дека фотографијата е дело на Сара Шакил, која е позната по фотошопирање на познати знаменитости и симболи на модерната поп-култура.

Иако „Emirates“ јасно ставија до знаење дека се работи за фотошопирана фотографија, корисниците на социјалните мрежи веднаш поверуваа дека фотографијата е вистинска и удрија на критикување на авиокомпанијата од Дубаи.

 

 

Едни беа згрозени дека луѓе гладуваат додека авиокомпанијата се фали со дијамантски авион и сериозно загрижени за безбедноста на луѓето кои би летале со тој авион.

Една корисничка на Twitter дури праша: „Нели ова би пречело на аеродинамиката на авионот и би се одразило на безбедноста на патниците?“

Други ја свртија на шега и пишуваа дека не би било лошо да се одлепи некој дијамант и да падне од небото, а се огласи и аеродромот Dulles со порака „Ќе ве известиме ако најдеме некој паднат дијамант“.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи