Втор ден студентски протест во Тетово – ултиматум за универзитетите и Министерството за образование

Facebook
Twitter
Email
Print

Втор ден од студентските протести во Тетово. Студентите протестираат на градскиот плоштад, улиците и пред двата универзитета во градот – Државниот тетовски универзитет и Универзитетот на Југоисточна Европа.

 

Тие ги повторија барањата за намалување на студентските такси, стоп за корупцијата, фер однос од професорите без купување книги за потпис и подобра оценка, подобрување на условите за студирање и слично. Најавија дека доколку за седум дена  надлежните не им ги исполнат, како што рекоа, конкретните барања и јавно да се произнесат за тоа, тие ќе ги радикализираат протестите.

 

„Нашиот акумулиран револт што избувна вчера од нас направи веднаш да се произнесат МОН, УТ и УЈИЕ. Но тоа не беше она што ние го баравме од вас. Ние сме доставиле конкретни барања што треба да се реализраат, а не да се коментираат од ваша страна. Ја спомнавте и мисијата што ја имаат универзитетите и тоа да бидат во служба на студентите, а не на политиката и политичките кланови, на страна на прекршителите на нашита права, корупција и непотизам. Универзитетите се место каде треба да се образуваме со знаење, а не приватни фирми за збогатување на семејства, кланови и поединци“, порачаа студентите што втор ден протестираа во Тетово.

 

Најавија дека во следните седум дена, односно до крајниот рок од нивниот ултиматум, ќе протестираат мирно како и досега – со собирање на плоштадот и со марш по булеварот „Илинденска“ до двата универзитета.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи