Пронајдена артилериска граната од Првата Светска војна кај Крушево

Вчера околу 12 часот и 15 минути во полициската станица во Крушево, 22-годишниот В.С. од село Бучин, Крушево пријавил дека С.Ј на возраст од 55 години од истото село, пред околу една недела во нива во негова сопственост пронашол артилериска граната од Првата Светска војна, велат од МВР.

Од полицијата индормираат дека пиротехничар од ДЗС-Битола посочил дека пронајдената експлозивна направа е подигната за понатамошна постапка.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи