ВИДЕО – Во Крушево се бара кревет повеќе за празниците, викендов стартува зимската сезона

Во Крушево се бара кревет повеќе за Нова Година и Божик. Според угостителите капацитетите од околу 700 легла во приватното сместување и 400 места во хотелите биле исполнети над 90% за празниците. Викендов започнува и зимската сезона кога се очекуваат првите туристи. Деновиве се проверуваа ски лифтовите и жичарниците, се местеа масите во рестораните за гостите на Станиќ.

 

 

„Се бара место повеќе, до 10 јануари се е резервирано“, вели Јорго Христоски, угостител.

 

Угостителите се надеваат на плодна сезона. Во зима сепaк снегот е она што најмногу ги привлекува гостите.

 

„Од пред 1 месец во Крушево веќе се е распродадено, сега се бара уште некое место, бидејќии интересот е огромен, буквално од цела Македонија“, рече Жан Здравески – Шапе, угостител.

 

Но дел од скијачите бараат и нови инвестиции во ски лифтовите и стазите кои се стари над 4 децении. Ски терените на Станиќ се подготвени, поминати со ратрак и ги очекуваат првите гости за оваа сезона. Според најавите од наредната година со нив ќе стопанисуваат нови инвеститори, кои најавуваат комплетна реконструкциија на ски терените, изградба на нов ресторан и нова ски патека.

 

Крушево полека станува дестинација за 4 сезони. Само оваа година имало 67% туристи повеќе од 2017, најмногу бројни се секако параглајдеристите. Токму поради тоа во градот се отвораат и нови хотели со содржини кои досега ги немало во Крушево.

 

„Како нова содржина ќе им понудиме спа центар кој е опремен со затворен базен. Со топли лежалки, со сауна, соба за масажа, џакузи“, истакна Александар Никодиноски, менаџер на хотел.

 

Од Општината најавуваат и решавање на досегашните проблеми со инфраструктурата кои и тоа како влијаат за зголемување на бројот на туристите.

 

„Регионалните патишта Крушево-Демир Хисар и Крушево-Кривогаштании кои комплетно ќе се реконструираат. Исто се работи на план за обиколница на Крушево и ќе овозможиме паркинг простор на самите ски-терени“, изјави Томе Христоски, градоначалник на Крушево.

 

Имало заинтересирано и други инвеститори за вложување во хотелското сместување, но преговорите засега биле во тек.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи