Прилеп вечерва урива рекорди, екстремно загадување на воздухот

Прилеп продолжува да биде еден од најзагадените градови во Македонија. Вечерва во 20 часот новопоставената мерна станица за квалитет на воздухот во Прилеп покажуваше 816 микрограми ПМ 10 честичкии на метар кубен, а нормално е до 50. Ова докажува дека воздухот во Прилеп е екстремно загаден.

 

Уште пострашно е тоа што загаденоста не е од вчера, туку се случувала со години, а прилепчани дознаваат дури откако се постави мерната станица. Според експертите најголеми загадувачи се  затоплувањето на домаќинствата на дрва, возилата и секако РЕК Битола кој се наоѓа на само 30-тина км.

 

Да се потсетиме уште еднаш на прилогот со Миле Грданоски, машински инжинер, термоенергетичар кој го направивме на 12 јануари.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.