Прилеп вечерва најзагаден град на планетава !? Се надмина бројката од 1.000 микрограми ПМ 10 честички на метар кубен

Вечерва во 19 часот количината на ПМ10 честички во Прилеп изнесува 1.012 микрограми по метар кубен, со тенденција на раст, а индексот на квалитетот на воздухот (AQI) е 562. Експертите велат дека според светските стандарди, кога овој индекс ќе надмине вредност 300, се прогласува вонредна состојба.

 

 

Но, за Прилеп, изгледа овие катастрофални бројки не важат. Граѓаните се во паника и заслужуваат итен одговор !

 

 

Само за потсетување Скопје вчера беше прогласен за најзагаден град во светот кога индексот на загадување во еден часот по полноќ беше 430 (AQI).

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.