Индиец ги тужи мајката и таткото бидејќи го родиле без негово одобрување

Рафаел Семјуел (27) од Мумбаи планира да ги тужи своите родители затоа што го родиле без негова согласност. Според него, нема разлика меѓу родители, киднапери и робовладетели.

 

Тој вели дека односот со неговите родители му е одличен, но тоа не го менува фактото дека му „нанеле голема неправда со тоа што фо родиле“.

 

„Зошто нешто би работел? Затоа што моите родители ме родиле и еден ден за тоа престанаа да плаќаат? Натерајте ги да платат“, вели тој.

 

Тој се изјаснува како „антинаталист“, односно оној кој се залага за прекин на раѓање деца. Верува дека е „неправедно да се препушти детето на страдањата во животот, само за родителите да бидат среќни што го имаат“.

 

„Ги сакам своите родители, но ме добиле за лично задоволство. МОјот живот е одличен, но не гледам зошто морав да одам во училиште и да градам кариера, особено затоа што не барав јас да се родам“, вели ова момче, кое многумина заради оваа изјава го сметаат за неработник, а не за филозоф и борец за човекови права.

 

Но, тој не е единствениот кој размислува вака. На неговата Фејсбук страница има илјадници следбеници и истомисленици кои ја поддржуваат неговата идеја дека родителите се најголеми лицемери.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.