Животинскиот свет во каналот кој некогаш го ладел нуклеарниот реактор во Чернобил

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Подводната снимка направена од младиот ентузијаст Еуген Мазуренко ги запали социјалните мрежи.

 

Еуген Мазуренко во текот на неодамнешната посета на чернобилската зона одлучи да ја спушти камерата во каналот кој некогаш го ладел реакторот на нуклеарката, а денеска во него има живот.

 

Оваа видео снимка на Мазуренко брзо се прошири на социјалните мрежи, иако прикажува само еден канал и животинскиот свет во него. Меѓутоа, сепак не станува збор за обичен канал.

 

 

Тој се наоѓа во непосредна близина на нуклеарната електрана која е позната во целиот свет по катастрофата од 1986 година, а служел за ладење на реакторите. Водата во него веќе со години е озрачена, но и покрај тоа што е радиоактивно во него опстојува живиот свет.

 

Она што е најинтересно е дека рибите се со неверојатна големина, посебно сомовите. Експертите сметаат дека тоа не е последица на изложеноста на радијација туку едноставно поради недостаток на природни непријатели.

 

 

Ова инаку не е прва снимка до џиновските сомови. Едно слично е oбјавени пред година дена и досега го видоа милион луѓе. Секако, рибата од чернобилскиот канал не е за конзумација, но рибари секако би се радувале ако начекаат вакви капиталци во својата мрежа.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video