Поскапуваат горивата, објавен новиот ценовник од Регулаторна

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на дериватите. Од ноќеска на полноќ поскапуваат бензините и дизелот.

 

Според новиот ценовник, бензинот „супер 98“ поскапува за два денари и ќе се продава по цена од 66,50 денари, а литар од 95-ката ќе се точи за 64,50 денари, што исто така е поскапување од 2 денари по литар. Дизелот поскапува за 1 денар и ќе се продава за 61,00 денари за литар.

 

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1)  ќе изнесува 49,50 денари за литар, додека цената на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,619 денари и ќе изнесува 32,847 денари за килограм.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video