Русија го напушти Договорот за нуклеарно вооружување со САД

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој се суспендира учеството на Русија во Договорот за нуклеарни сили со среден дострел од времето на Студената војна со САД, објави денеска Кремљ.

 

Русија минатиот месец соопшти дека го суспендира договорот откако САД објавија дека ќе се повлечат поради прекршувањата на Москва.

 

Путин нареди повлекување од договорот се додека Вашингтон не престане да го крши договорот и побара од Министерството за надворешни работи да ги информира потписниците за потегот на Русија.

 

САД од 2 февраури ја прекинаа примената на Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ). Американскиот државен секретар Мајк Помпео еден ден претходно изјави дека Вашингтон за шест месеци целосно ќе се повлече од тој историски договор постигнат во 1987 година, доколку Русија не прекине со кршењето на пактот за контрола на вооружувањето.

 

Москва тогаш демантираше дека го прекршила договорот, со кој на двете страни им се забранува поставување ракети со краток и среден дострел во Европа, кои се истрелуваат од копно.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video