Се самоуби Кит Флинт – вокалистот на Продиџи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Светските медиуми утрово ја објавија веста дека Кит Флинт, легендарниот фронтмен на бендот „Продиџи“ бил најден мртов во неговиот дом. Флинт почина на 49 години, а причината за смртта е самоубиство, потврдија членовите на Продиџи во објава на официјалниот профил на бендот на Инстаграм.

 

„Веста е точна, не ми се верува дека го кажувам ова, ама нашиот брат Кит се самоуби викендов. Шокиран сум, гневен, збунет и срцето ми е скршено… почивај во мир, брате. Лиам“, напиша Лиам Хаулет, основач на бендот.

 

Полицијата стигнала во домот на музичарот во Есекс во 8 часот утрово, откако било пријавено дека „постои загриженост за неговата добросостојба“. Флинт бил најден мртов во куќата и полицијата соопшти дека не го водат смртниот случај како сомнителен.

 

Членовите на бендот се простија од Флинт и преку Твитер, каде објавија:

 

„Во шок и со голема тага можеме да ја потврдиме веста за смртта на нашиот брат и најдобар пријател Кит Флинт. Вистински пионер, иноватор и легенда. Ќе ни недостига засекогаш.“

 

Овој музичар стана познат во 90-тите години од минатиот век, благодарение на својата енергија и стил и важи за една од најпрепознатливите личности во светот на музиката. Флинт првично се приклучил во Продиџи како танчер, но во третиот албум на бендот испеал неколку хитови, меѓу кои и „Breathe“, со која ги „урна“ сите топ листи.

 

 

Флинт често во неговите интервјуа зборувал за зависноста од алкохол и дрога, како и за борбата со депресијата.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video