14 годишно дете почина по компликации од грип

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Грипот ја зеде и петтата жртва сезонава. На клиниката за инфективни болести, како последица на компликации од грип почина 14 годишно дете, болно од церебрална парализа.

 

Според податоците од Институт за јавно здравје до крајот на минатиот месец се пријавени 3.209 слуачи со симптоми на грип.

 

Според епидемиолозите луѓето со претходни заболувања најчесто се со тешки компликации од како ќе заболат од грип. Ова е петтиот смртен случај од грип оваа сезона.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video