Филипче: Во земјава недостасуваат околу 600 лекари

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Според анализите на Министерството за здравство во земјава недостасуваат околу 600 лекари, рече денеска министерот за здравство, Венко Филипче.

 

Филипче исто така истакна дека е задоволен од бројот на вакцинирани деца, но и дека до сега ситуацијата ќе била далеку покритична, доколку не се прогласела епидемија на морбили.

 

Министерството за здравство на 16 декември воведе вонредни мерки на територија на Скопје, а сега е прогласена епидемија и во Гевгелија, Тетово и Куманово.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video