Филипче: Во земјава недостасуваат околу 600 лекари

Според анализите на Министерството за здравство во земјава недостасуваат околу 600 лекари, рече денеска министерот за здравство, Венко Филипче.

 

Филипче исто така истакна дека е задоволен од бројот на вакцинирани деца, но и дека до сега ситуацијата ќе била далеку покритична, доколку не се прогласела епидемија на морбили.

 

Министерството за здравство на 16 декември воведе вонредни мерки на територија на Скопје, а сега е прогласена епидемија и во Гевгелија, Тетово и Куманово.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.