ВИДЕО – Со изложбата на рачно изработени маски денеска започна 18-тиот карневал Прочка во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Со изложбата на традицонални рачно изработени маски на учениците во основните училиштта денеска во Прилеп започна 18-тото издание на меѓународниот карневал „Прочка“. Посетителиите уживаа во неколкуте стотици уникатни креации.

 

 

„Најмногу ги користиме природните материјали со цел да се задржи она традиционалното кое  го имаме. Маските се прекрасни ги има во голем број, над 200 маски се. Секоја година се подобри и подобри, морам да ги пофалам учениците за нивната креативност“, рече Марта Макеска, професор по ликовна уметност.

 

Утре е дефилето на детскиот карневал, а главната свеченост ќе се случи во недела со големо дефиле во центарот на градот. Годинава ќе има и голем број новини.

 

„Прилеп и Општина Прилеп сме подготвени за годинешното издание на карневалот и ќе ги пречекаме сиите гости кои се над 600 од нашата држава и од странство. Подготвени сме и мислам дека учесниците, посетителите и гостите ќе уживаат во прекрасните дефилеа. Годинава ќе има и нови тоа е „Статуа фест“ кој со својата интерактивност со публиката ќе му даде уште поголем шмек и ќе биде направена поголема приказна на овој начин“, кажа Илија Јованоски, градоначалник на Прилеп.

 

На карневалот се најавени над 600 учесници од Македонија и Балканот.

 

„Народот оваа година ќе има можност да види прекрасни маски, маски кои за прв пат ќе учествуваат, такви се 13 маски од Македонија и странство. Се надеваме дека сите посетители коии ќе дојдат на овој карневал ќе бидат задоволни бидејќи ќе видат нешто невидено. Второ оваа година имаме театар на отворено, што не е својствено за Прилеп бидејќи за прв пат ќе видиме нешто ново, современо и светско“, изјави Ванчо Ѓорѓиев, претседател на карневалот „Прочка“.

 

Фестивалот треба да заврши во понеделник со традиционалниот ручек со посен грав на Прилепските Мечкари.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video