Дали е среќен 8 март? – марш по повод Меѓународниот ден на жената

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Маршираме за да покажеме дека трпението ни е на црвено, маршираме да покажеме дека веќе не толерираме празна реторика, не прифаќаме само декларативно залагање за родова еднаквост, беа дел од пораките кои беа упатени на третиот марш са права на жените и родова еднаквост кој се одржа под слоганот „Дали е среќен 8 Март?“.

 

Законот за прекин на бременоста, законот за спречување и заштита од дискриминација и законот за социјална заштита, се главните барања кои жените ги упатија до надлежните власти на денешниот марш.

 

„Државата и понатаму само декларативно се залага за родовата еднаквност и женските права. Оваа година бараме од локалната и извршната власт да покажат вистинска системска и финансиска заложба за унапредување на родовата еднаквост и женските права. Бараме женскиот глас не само да се слушне, туку да се стави во практика“, порача Снешка Илиќ од Платформата за родова еднаквост, која го организираше маршот и во која членуваат 22 невладини организации.

 

Маршот за правата на жените тргна од паркот „Жена борец“, па преку Центар до плоштадот „Филип II“. Притоа активистките за женски права гласно извикуваа „не сакаме рози, сакаме права“.

 

Инаку Осми март се одбележува во знак на сеќавање на демонстрациите на американските работнички во Чикаго од 1909 година кои марширале за право на глас, повисоки плати и скратено работно време.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video