Државниот фестивал на непрофесионален филм годинава во Крушево

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Оваа година во месец мај во Крушево ќе се одржи 48-от Државен фестивал на непрофесионален филм на кој се очекува да настапат многу перспективни режисери од Македонија. Тие ќе се натпреваруваат во категориите: Документарин филм, краток игран филм, експериментален филм, Анимиран – цртан филм, едноминутен филм.

 

Фестивалот, кој ќе се одржи на 24 и 25 мај, е во организација на Кино сојуз на Македонија и народна техника на Македонија, а со поддршка на Агенцијата за филм на Македонија и општина Крушево.

 

„Државниот фестивал на непрофесионален филм оваа година го организираме во Крушево, со поддршка на локалната самоуправа и истиот ќе донесе нови посетители за нашата општина“, изјави градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video