СВР Битола казнила 15 пијани возачи и 32 возачи бидејќи возеле брзо

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во сообраќајна акциска контрола изминатиов викенд на подрачјето на СВР Битола  биле казнети 32 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената и 15 кои возеле под дејство на алкохол.

 

Контролирата била со цел за откривање на несоење зимска опрема, управување без возачка, нерегистрирани возила, непочитување првенство, исправност на возилата , товарни возила,  појас, светло и алкохол, во сите полициски станици. Полицијата контролирала 906 возила и возачи.

 

Казнети се 15 возачи кои возеле пијани, 32 возачи го управувале возилото со поголема брзина од дозволената, 16 возачи управувале без возачка дозвола или со измината важност.

 

Кај едно возило е утврдена техничка неисправност, а на 8 возила утврдено е дека се нерегистрирани или се со измината важност на сообраќајните дозволи. Санкционирани се шест возачи кои зборувале на мобилен телефон додека управувале возило, а еден возач бидејќи извршил неправилно престигнување.

 

Исто така при контролата откриени се и други 35 видови други прекршоци.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video