Одзивот на изборите во Северна Кореја 99,99 отсто – на гласачките ливчиња само еден избор

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Одзивот на парламентарните избори во Северна Кореја е 99,99 отсто, објавија државните севернокорејски медиуми.

 

Оваа година, одзивот е речиси 100 посто, бидејќи само Севернокорејците кои работат во странство или на море не гласаа. Изборите се одржаа во недела а на гласачките ливчиња имаше само еден избор, Работничката партијата, одностно партијата на Ким Јонг Ун.

 

Парламентарни избори во Северна Кореја се одржуваат на секои пет години, а членовите на парламентот кои се избираат, претходно се предложени. Иако имаат само едно име за избор на гласачкото ливче, гласачите сепак имаат две опции, или да го заокружат, или да го пречкртаат, што во пракса второто речиси никогаш не се случува.

 

На претходните избори во 2014 година, одѕивот на гласачите беше 99,97 отсто.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video