Во Европа ќе се гради најголемиот подводен тунел во светот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Изградбата на најдолгиот подморски железнички тунл на светот што ќе ги поврзува финската и естонската престолнина, Хелсинки и Талин, ќе чини 15 милијарди евра и треба да почне по неколку години. Тунелот ќе се протега на повеќе од сто километри, а подразбира и изградба на барем еден вештачки остров, што го прави еден од најголемите инфраструктурни проекти во Европа.

 

Владите на Финска и на Естонија соопштија дека ќе работат на обезбедување средства од ЕУ за тунелот, со што ќе се намали учеството на приватниот капитал. Иако изградбата уште не е почната, билетите за возот од пред три месеци се во продажба. Еднонасочен билет чини 50, а годишен 1.000 евра.

 

Според проценките изградбата на овој тунел би требало да стартува во 2024 година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video