Островот Ластавица, едно од најмрачните места во Црна Гора станува рај за богаташите

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Пред само неколку децении на овој остров во Црна Гора се случувале ужасни работи, а сега тоа ќе биде најновиот рај за богаташите од Европа.

 

Островот Ластавица некогаш бил дом на 2000 затвореници, кои во него биле мачени и убивани. Мамула првенствено бил изграден од страна на австроунгарски адмирал како морска тврдина, а под владеењето на Мусолини, од преку 2000 затвореници, 130 биле убиени или умреле од глад.

 

Денес, благодарение на инвестицијата од 23,95 милиони долари на швајцарската компанија OHM, ќе стане вистински луксузен ресорт.

 

Плановите се, овој напуштен остров и тврдина, кои датираат од Втората светска војна, да се претворат во ресорт со две плажи, центар за спортови на вода, ресторани и барови, спа центар и три базени.

 

Исто така, ќе се изгради и пристаниште за гостите на хотелот, а за нив на располагање ќе има и 33 апартмани.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video