Попокатапетел со силна ерупција – подготвен план за брза евакуација

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Мексиканските власти издадоа жолто предупредување откако вулканот Попокатепетл доцна синоќа еруптираше и почна да исфрла огромно количество густ пепел. Вулканот се наоѓа на само 70 км од мексиканската престолнина, Мексико Сити. Властите апелираа граѓаните да се држат во круг од 12 км од кратерот.

 

Попокатепетл, кој преведено од јазикот на Ацтеките значи “планина што чади”, ја зголемува активноста во текот на последните неколку недели. Подготвувајќи се за најлошото сценарио, властите изготвија посебен оперативен план кој овозможува брза евакуација на локалното население во случај на итни случаи. Највисокиот врв на Попокатепетл е 5.426 метри.

 

Во меѓувреме, фотографии и снимки од ерупцијата го преплавија интернетот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video