ВИДЕО – Се сечат палмите во Прилеп, ќе се заменат со декоративни садници

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Утринава екипите на ЈКП „Комуналец“ во рамките на акцијата за пролетно кастрење на дрворедите во градот ги пресекоа и пламите кои беа засадени покрај зградата на локалната самоуправа во Прилеп. Според директорката, Ирена Станковска, палмите се сечеле бидејќи биле исушени и истите ќе бидат заменети со декоративни садници.

 

 

 „Се кастрат дрвата, тоа е пролетното кастрење, а се сечат и палмите кои се исушени. Палмите уште утре ќе бидат заменети со зимзелени садници. Палмите ќе бидат заменети со декоративни садници, ќе има зимзелени и посебни цветни декоративни садници“, рече Станковска.

 

Пролетното кастрење ќе се одвивало на сите дрвореди во градот каде што има потреба.

 

„Во моментов исчистена е комплетно населбата Бончејца, се работеше во Точила, Тризла, а сега продолжуваме со центарот на градот и секаде каде што има потреба се додека дозволуваат временските услови“, додаде Станковска.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video