Русија и Кина споени преку првиот железнички мост

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Конструкцијата на првиот железнички мост кој ги поврзува Русија и Кина преку реката Амур е споена од обете страни и треба да биде пуштен во употреба во текот на годината.

 

Мостот во должина од 2,2 км го поврзува рускиот Далечен исток со најсеверната кинеска покраина Хејлонгѓанг, а целосно завршување на прекуграничниот мост, железничката пруга и автопат е предвидено за јули.

 

Изградбата на прекуграничниот мост официјално почна во 2016 година, по 28 години преговори меѓу двете земји. Според проектот, капацитетот на мостот ќе биде околу 21 милиони тони годишно.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video