Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“ од Стојан Андов

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Основниот суд Скопје 2 донесе мерка за изрекување времена мерка забрана за продажба на книгата „До атентатот и по него” на поранешниот претседател на Собранието, Стојан Андов.

 

Забраната следи по тужбата на ексминистерот за внатрешни работи, Љубомир Фрчкоски поради имплицирана негова вмешаност во атентатот на Киро Глигоров и поради повреда на личните права.

 

„Ова е преседан, неочекуван преседан, не зборува добро за состојбите и за атмосферата во земјата. Досега не се случило судот да забрани книга“, изјавил Андов за порталот МКД.мк

 

Според адвоктите на Фрчкоски, книгата содржи шокантно клеветничка содржина, од најексплицитен вид досега напишана, со која е извршена тешка повреда на личните права на тужителот, повреда на неговиот чест и углед како граѓанин.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video