Критична маса 58: Пролетно чистење и обележување

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Вечер со почеток во 17:30 часот од пред споменикот Александар Македонски, ПрилепНаТочак ја иницира 58. велосипедска Критична маса под мотото „Пролетно чистење и обележување“.

 

„Време е да направиме пролетно чистење на нашите точаци и улици. Да ги сервисираме нашите точаци, а надлежните институции да ги сервисираат улиците низ нашиот град“, велат од ПрилепНаТочак.

 

Иницијативата изминативе години алармираше за несоодветна вело-инфраструктура и потенцираше дека и оние малку вело-патеки кои ги имаме во Прилеп не се функционални и во најмала рака е потребна нивна реконструкција, обележување и отстранување на урбаната опрема која е поставена на нив. Истовремено, велосипедстите секојдневно се соочуваат и со паркирани возила кои го заробуваат јавниот простор.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video