Лувр – најпосетуваниот музеј во светот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Парискиот музеј Лувр е најпосетуваниот музеј на светот, со повеќе од 10 милиони луѓе лани, посочува новата ранг листа на „Арт Њуспејпер“.

 

Посетеноста на музејот е за 26 отсто повисока од пред две години. Една од причините за поголемата популарност на Лувр е видеоспотот на Бијонсе и Џеј-Зи снимен во него.

 

На второ место на листата е Националниот музеј на Кина во Пекинг, а на трето – Метрополитен во Њујорк, САД.

 

Натаму во првите 10 се и Музејот на Ватикан, галеријата Тејт во Лондон, Лондонската национална галерија, Националната галерија на уметностите во Вашингтон, Ермитаж во Санкт Петербург и Музејот на Викторија и Алберт во Лондон.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video