Приведен 19 годишен пироман кој палел шуми во крушевско

30 дневен домашен притвор за 19 годишен пироман кој бил фатен на лице место како подметнува пожар во крушевскиот регион. Тинејџерот кој палел дабова и букова шума го признал делото а од полицијата истражуваат дали бил дел од некоја организирана група.

 

„Од страна на полициски службеници од СВР Битола 19 годишникот бил забележан како подметнува пожар во близина на селото Врбоец и е лишен од слобода“, вели Тони Ангеловски, портпарол во МВР.

 

Инаку во моментот во земјата се активни околу 10 пожари. Најкритично според Дирекцијата за заштита и спасување е огнот во Демир Хисар кој зафатил шума на околу 100 хектари а гори и во Чашка од каде локалната самоуправа побарала и ангажирање на авиони поради ширење на пожарот.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien