Најголемото плишано мече на светот

Плишаното мече „Ксонита“ кое е долго 19,8 метри и тешко 4 тони влезе во Гинисовата книга на рекорди како најголемо во светот. Тоа е направено во Мексико и за него биле посветени три месеци непрекината работа.

 

Мечето беше претставено пред јавноста деновиве на фудбалско игралиште во Ксонакатлан и му се воодушевуваат не само децата, туку и возрасните. Но, за да го постават им биле потребни цели пет часа.

 

Ова плишано мече го надмина досегашниот рекорд на Дана Ворен од Канзас во 2008 година, долго 16,7 метри.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи