Васил Јанкула го освои и Маврово

Facebook
Twitter
Email
Print

„Преспанскиот херој“, Васил Јанкула, денеска на 5-тиот ден од својата тура го освои и Маврово. Утре заминува за Дебар.

 

„Ова беше најтешкиот дел од мојата замислена тура. Имаше многу магла и нагорнини. Сега мислам дека се ќе биде полесно“, изјави кратко за Инфо Компас, Васил. 

 

Јанкула е од Ресен и е лице со церебрална парализа. Со својот трицикл тој планира да помине над 900 км. за 7 дена од Ресен, преку Битола, Прилеп, Градско, Скопје, Тетово, Гостивар, Маврово, Дебар, Струга, Охрид и преку Галичица повторно да се врати дома.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи