Над 2.000 лица од културата ќе добијат зголемување на платите

Facebook
Twitter
Email
Print

На денешната седница, Владата на Република Северна Македонија ја усвои информацијата за нивелација на платите на вработените во институциите од областа на културата, по дејности, соопшти премиерот Зоран Заев.

 

„Со оваа одлука на Владата, 2899 лица вработени во културата ќе имаат зголемување на платите почнувајќи од платата за месец април 2019 година. Со нивелацијата на платите се опфатени сите вработени во културата, односно вработените во националните установи и вработените во локалните установи од областа на културата. Им честитам на културните работници и уметници за заслуженото, продолжуваме да работиме на подигањето на стандардот во културата. Културата е еден од столбовите на нашето заедничко општество“, додаде премиерот на Македонија.

 

Извор: Фокус

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи