Прилепчанецот Борјан Јованоски, втор на Европскиот куп во параглајдерство во Валона, Албанија

Прилепскиот параглајдерист Борјан Јованоски го освои 2-рото место на Европскиот куп кој викендов се одржа во албанскиот град Валона, на кој учествуваа 70-тина пилоти од 20 држави.

 

Ова е одличен успех на младиот Јованоски кој после успехот во Турција се наоѓа на 6-тото место на Светската ранг листа.

 

Следниот Европски куп ќе се одржи во Маврово следниот викенд.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.