Прилепчаните Илиоски и Мојсоски стигнаа во Кавала

Филип Илиоски и Христијан Мојсоски денеска успешно ја поминаа втората етапа од нивната велосипедска тура, која што ја нарекоа „Bike tour Bosphorus“ и на која планиираат да поминат над 800 км. од Прилеп за Истамбул за 5 дена. Вчера преспијаа во Митроуси, село во близина на Серес. Утре тргнуваат за Александрополис, тоа е некаде околу 50 километри пред турската граница. Четвртиот ден планираат до возат до Текирдак, некаде 150 километри пред Истамбул и петтиот ден да го поминат Босфорот.

 

„Денеска поминавме 110 км. Имавме 4 ридско планински превои, а ветерот ни дуваше во гради со околу 40 км . на час. Утре одиме за Александрополис“, изјавија кратко за Инфо Компас Илиоски и Мојсоски.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи