Во Полска се роди првата шесторка

Facebook
Twitter
Email
Print

Дваесет и деветгодишна жена денес во Полска роди шесторка, што е прв случај во земјата. Бебињата, од кои четири се девојчиња, се родени со царски рез на Универзитетската болница во Краков, Полска.

 

„Ова е прв пат во полска да се родат шест бебиња одеднаш, а тоа е ретко и во светот“, вели шефот на болничкото неонатолошко одделение, професор Ришад Лотербах, додавајќи дека ова и за лекарите било изненадување затоа што очекувале пет бебиња.

 

„Бебињата се родени во 29-тата недела на бременоста и нивните поединечни тежини се движат од 890 до 1300 грама“, рече портпаролката на болницата Марија Влодковска.

 

Претседателот Анджеј Дуда им честита на родителите и на лекарите на „Твитер“, а локалниот фудбалски клуб „Краковија“ им понуди доживотни билети за нивните натпревари со порака дека им држат палци на бебињата.

 

Веројатноста да се роди шесторка е една во пет милијарди.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи