Србија воведе доживотна казна затвор

Facebook
Twitter
Email
Print

Пратениците во српскиот парламент ги усвоија измените во Кривичниот законик, со што се укинува казната затвор од 30 до 40 години и се воведува доживотен затвор за најсериозните кривични дела.

 

Доживотна казна е предвидена за убиства, силувања и обљуба на малолетни и беспомошни лица и бремени жени.

 

Истата казна ќе биде изречена и за сериозни дела против уставниот поредок и безбедноста на Србија, здружување заради извршување злосторства, геноцид, злосторства против човештвото, воени злосторства против цивили, воени злосторства против повредени и болни, тероризам и слично.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи