Мисијата исполнета – Филип и Христијан успешно ја извозија Bike tour Bosphorus!

Филип Илиоски и Христијан Мојсоски успешно ја извозија и последната етапа од Bike tour Bosphorus и преминаа во азискиот дел од Истанбул преку Босфорскиот мост. Целата етапа од Прилеп до Истанбул, во должина од вкупно 850 километри, ја поминаа за 5 дена.

 

„Сонот се исполни – Bike tour Bosphorus мисијата исполнета! Успешно ја завршивме замислената тура од Прилеп до Истанбул, односно од Европа до Азија. Турата помина без никакви технички проблеми. поминавме 5 прекрасни дена за паметење. Иако не беше воопшто лесно, поминавме низ секакви временски услови, жештина, ветар во гради, од време на време навигацијата не водеше низ каллив и непрооден терен, со многу висинско искачување, вкупно 7.000 метри во тие 850 километри. Но кога ќе се сетиме дека го постигнавме нашиот сон, Bike tour Bosphorus, поминува и болката во мускулите и жештината и ветрот и калливиот пат и сите нагорнини на кои влечевме товар од околу 40 килограми. И најважно да кажам дека без поддршката пред се од нашите родители, пријатели, другари и другарки, колеги, и секако спонзорите, немаше да го постигнеме овој успех што ќе го паметиме до крајот на нашите животи“, изјавија за Инфо Компас Филип Илиоски и Христијан Мојсоски.

 

 

Им посакуваме уште многу успешно извозени тури и уште поголеми подвизи. Секоја чест.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи