Претседателот Пендаровски го комплетираше својот кабинет

Facebook
Twitter
Email
Print

Претседателот Стево Пендаровски го комплетираше составот на својот кабинет.

 

Внатрешни советници на претседателот Стево Пендаровски:

 

– генерален секретар (шеф на кабинет) – Миле Бошњаковски

– прес-офицер – Билјана Радева (префрлена од Британска амбасада)

– советник за безбедност и одбрана – Бљерим Кољари

– советник за надворешна и внатрешна политика – Александар Спасов

– посебен советник во Кабинетот – Тоше Зафиров

– шефица на протокол – Билјана Мицевска – Јосифовска

– советничка за медиуми – Катерина Цаневска Арсовска

– посебен советник за да води коресподенција и комуникација со лицата со посебни потреби – Љуљета Адеми

-главен соработник за надворешна политика – Гоце Карајанов

 

Надворешни советници на претседателот Стево Пендаровски:

 

– главен надворешен соработник за надворешна политика – Денко Малески

– главна советничка за правни работи – Мирјана Лазарова Трајковска

– советничка за правни работи – Беса Арифи

– советник за надворешна политика и меѓународни односи – Александар Димитров

– советник за надворешна политика – Александар Тавчиевски

 

Претседателот Пендаровски го назначи Ерол Муслиу за нов директор на Агенцијата за разузнавање. Оваа одлука, која ја соопшти на брифинг со новинарите, ја донел самиот Пендаровски.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи