Изложба на фотографии и фото сафари на „Денови на Македонска фотографија 2019“ во Прилеп

На 01.06.2019 година во галеријата на НУЦК „Марко Цепенков“ ќе се одржи 57-мата по ред државна изложба „Денови на Македонска фотографија 2019“. Организатори се Фото сојуз на Македонија и Фото кино клубот Прилеп. На оваа изложба ќе бидат престравени 122 фотографии на најрелевантните македонски фотографи и ќе бидат доделени награди на најдобрите.

 

Настанот започнува во 17 часот во градска библиотека „Борка Талески“, каде ќе има проекции на неколку македонски автори, а потоа се продолжува со изложбата на фотографии во 19.00 часот.

 

Другиот ден на 02.06.2019 ќе има организирано фото сафари низ град Прилеп и село Штавица на кој ќе присуствуваат најдобрите македонски автори со што ќе се придонесе за поголема афирмација на општина Прилеп.

 

Настанот е бесплатен и од отворен карактер. Можат да присуствуваат сите љубители на фотографијата.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи