Во Крушево се одржаа 25. Регионални пензионерски спортски игри

Вчера во Крушево се одржаа 25-тите Регионални пензионерски спортски игри со учесници од целиот Пелагониски регион во повеќе спортови.

 

Натпреварите се одвиваа на две локации – во хотел Монтана Палас се играше домино, шах, пикадо, и на спортскиот комплекс „Гумење“ – стрелаштво, трчање, фрлање ѓуле, скок од место, шутирање пенали, влечење на јаже и др.

 

Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски порача дека во Крушево се организираат настани кои адресираат и помлада и повозрасна публика.

 

„Крушево уште еднаш е местото каде што се одржуваат настани кои ја адресираат и помладата и повозрасната публиката и со тоа Општина Крушево има една целосна понуда за сите возрасти на посетители и тоа е една од причините што бројот на туристи во Крушево постојано се зголемува. Драго ми е што ве гледам тука затоа што во вас гледам енергија која движи напред. Со практикувањето на спортот вие давате пример за помладите, за наши и ваши деца и внуци“, рече градоначалникот Христоски пред присутните.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи