Обука за градење на капацитетите на спасувачката служба и подобро обезбедување на настаните

Во рамки на Проект за локална и регионална конкурентност, пот-проект „Кругот на адреналинот – развој на авантуристички туризам во Крушево“ на 25-ти и 26-ти мај 2019 во Крушево се одржа обука за напредна прва помош со што се исполни една од целите на проектот, а тоа е градење на капацитетите на спасувачката служба на параглајдинг натпреварите.

 

На обуката учествуваа и се лиценцираа 13 луѓе, а таа беше спроведена од организацијата на Црвениот крст.

 

Оваа обука е дел од Проект за локална и регионална конкурентност, пот-проект „Кругот на адреналинот – развој на авантуристички туризам во Крушево“, финансиран од ЕУ, администриран од Светска Банка, а имплементиран од Канцеларијата на Вицепремиерот за економски прашање во владата на Република Северна Македонија, канцеларијата на Проектот во Скопје и општина Крушево.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи