„Миг-29“ на небото над Нови Пазар – колони воени возила упатени кон Рашка

Facebook
Twitter
Email
Print

Борбен авион од типот „Миг 29“ го надлета Нови Пазар во правец на Копнената безбедносна зона, додека околу 14 часот колони од воени возила, со опрема и војска, излегоа од касарната во Краљево и се упатија кон Рашка, пренесуваат српските медиуми.

 

Непосредно пред да тргне колоната, во касарната пристигнал српскиот министер за одбрана, Александар Вулин.

 

Српскиот претседател Александар Вучиќ како врховен командант нареди целосна борбена и боева готовност на српската војска утрово, откако специјалните единици на косовската полиција упаднаа на северот на Косово и апсеа Срби. Вучиќ предупреди дека ако дојде до загрозување на безбедноста на српските државјани, „војската ќе го заштити населението“.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи