Голема акција за чистење на Крушево

Од денес, 29.05.2019, започнува акција за чистење на град Крушево која опфаќа собирање на отпад, косење на трева и одделно собирање на отпад од пластика.

 

Активностите започнуваат на територија на град Крушево, односно централното градско подрачје ќе биде опфатено во текот на денот, а од утре ќе се покријат областите околу основното училиште, улицата која води до галеријата „Никола Мартиноски“, споменикот на Тоше Проески и дел од улицата именувана по неговото име и хотелската зона.

 

Градоначалникот на општина Крушево, Томе Христоски потсети дека на 7-ми јуни заедно со Францускиот институт од Скопје, Амбасадата на Швајцарија во Северна Македонија, СОУ „Наум Наумовски Борче“ и ООУ „Никола Карев“ ќе се спроведе акција за чистење од пластика.

 

„ Од утре започнуваме акција за чистење, одржување на јавната чистота и косење низ Крушево од централното градско подрачје, главната улица и месноста ,,Гумење”. На 7-ми јуни, исто така, организираме голема акција за чистење од пластика на три локации во општина Крушево заедно со Францускиот институт од Скопје, Амбасадата на Швајцарија и неколку локални институции, вклучувајќи ги и младите“, изјави Христоски.

 

Директорот на ЈП „Комуна“, Наум Илиески потенцираше дека покрај акцијата за чистење во градот деновиве продолжуваат активностите во с. Пресил и с. Норово.

 

„Покрај оваа акција денес пристигнува потребниот материјал за поставување одводни цевки во Пресил и Бехатон плочки во с. Норово со што ги завршуваме овие веќе започнати активности.“, рече директорот Илиески

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи